تبلیغات
موفقیت - راز موفقیت بیل گیتس

جستجو

 

راز موفقیت بیل گیتس

شنبه 27 آذر 1389   02:40 ب.ظ


نوع مطلب : موفقیت برای مدیران ،

مهم‌ترین توصیه بیل گیتس، ثروتمندترین مرد جهان و غول كامپیوتری قرن بیست و یكم، برای موفقیت در كسب و كار این است كه دانش و آگاهی را به خدمت اندیشه‌های راهبردی درآوریم و برای این منظور گیتس، رعایت نكات زیر را ضروری می‌‌داند: 

1- خبرهای ناگوار را با شتاب پخش كنید. 
گیتس عقیده دارد یكی از ویژگی‌های یك مدیر خوب این است كه بتواند به جای انكار خبرهای بد، با آنها كنار بیاید و چگونگی خبرها را به خوبی شناسایی كند. پس مدیران عامل، باید خبرهای بد را جستجو و پذیرش كنند و سازمان را به پاسخگویی مناسب بدان تشویق كنند و به این مهم اطمینان داشته باشند كه خبرهای بد نیز همانند خبرهای خوش در مدیریت خریدار دارد. همچنین به نظر گیتس توانایی یك شركت در میدان رقابت به توان پاسخگویی آن شركت در برابر رخدادهای برنامه‌ریزی نشده (خوب و یا بد) بستگی دارد،‌ گیتس توصیه می‌‌كند باید اشتباه‌های ارزشمند - تجربه‌های شكست خورده در راهی درست - را ارج بنهیم و به آنها پاداش دهیم. 

2- خبرهای بد را به خوب تبدیل كنید.
گیتس عقیده دارد برای موفقیت در كسب و كار باید به پیشواز خبرهای بد برویم تا جاهایی را كه نیاز به بهسازی دارند بشناسیم و خبرهای بد را به پیامدهای خوب تبدیل كنیم. گیتس برای موفقیت در این امر توصیه می‌‌كند (ناخشنودترین مشتریان) را به عنوان بزرگ‌ترین منبع یادگیری مدیریت دریابیم و در كسب و كار خود ساختار و سیاست‌هایی پیاده كنیم كه شكایت‌ها را با شتاب و بی‌‌واسطه با راه‌حل‌ها پیوند دهند. 

3- بهره هوشی سازمان خود را بالا ببرید. 
این بحث را با سخنی از (جك ولش) رییس هیئت مدیره جنرال الكتریك آغاز می‌‌كنیم كه می‌‌گوید: (توان یادگیری و به عمل درآوردن پرشتاب آموخته‌ها،‌ بزرگ‌ترین امتیاز رقابتی را در اختیار سازمان می‌گذارد.) گیتس برای آنكه بهره هوشی سازمان خود را بالا ببرد، توصیه می‌‌كند از (مدیریت دانایی) استفاده كنیم؛ یعنی اطلاعات را گردآوری و سازماندهی كرده و سپس به كاربرانی كه بدان نیاز دارند، برسانیم و برای بهسازی پیوسته اطلاعات از راه تجزیه و تحلیل داده‌ها با دیگران همكاری داشته باشیم. همچنین باید بر روی بزرگ‌ترین دارایی یعنی (افراد باهوش) سرمایه‌گذاری كنیم و افراد هوشمند را به استخدام سازمان درآوریم، چرا كه آنان كارهای فكری می‌‌كنند. گیتس نقش مدیرعامل را در بالا بردن بهره هوشی سازمان بسیار موثر می‌‌داند و عقیده دارد كه نقش مدیر عامل در بالا بردن بهره هوشی شركت حكم می‌‌كند تا محیط كار را به گونه‌ای بیافریند كه همه برای بهتر شدن شرایط كلی كار فكر كنند. 

4- به یاد داشته باشید كه بردهای بزرگ با خطرهای بزرگ همراهند. 
به نظر گیتس در آغوش كشیدن پیروزی‌های بزرگ، گاهی به خطر كردن‌های بزرگ نیاز دارد و باید در صنعت، اطلاعات را جانشین موجودی انبارها كنیم و در فعالیت‌های دانش‌بر، اطلاعات را برابر خطرها قرار دهیم. گیتس در این خصوص می‌‌گوید: (دور بودن از اطلاعات در میدان كارهای دانش‌بر، همانند جدا كردن مغز از یك دانشمند فرهیخته است.) 


▂ ▃ ▅ ▆ جامعه مجازی ▆ ▅ ▃ ▂
▂ ▃ ▅ ▆ دانلود نرم افزار ▆ ▅ ▃ ▂
▂ ▃ ▅ ▆ ترول خنده دار ▆ ▅ ▃ ▂